Suspension Redo Crisp, metal, sand black, LED CCT, 10,5W, 562 lumens, warm white 2700K/3000K, D.7 cm
Suspension Redo Crisp, metal, sand black, LED CCT, 10,5W, 562 lumens, warm white 2700K/3000K, D.7 cm
156.66 €
(inc. VAT 21%)
(inc. VAT 19%) 129.47 €
- Stock: Delivery time: 2-3 days
- Model: 01-4496
- Weight: 0.70kg
- Dimensions: 7.00cm x 7.00cm x 215.00cm
Description
The Suspension Redo is a sleek and modern indoor pendant light designed with elegance and functionality in mind.
Crafted from extruded aluminum with a sand black finish, it features a matte black painted acrylic reflector for a refined touch.
Measuring 7 cm in diameter and 215 cm in height, this suspension lamp houses a high-performance 10.5W COB LED that delivers 562 lumens of warm illumination.
With adjustable color temperature (2700K or 3000K), it offers versatile lighting moods.
Fully TRIAC dimmable, it ensures customized brightness control.
Its crisp, minimalist design and durable metal construction make it an ideal choice for contemporary interiors.
| Specifications | |
| Color | Sand black |
| Source type | LED |
| Power | 10,5W |
| Dimmable | Triac |
| Led type | COB LED |
| Light flow | 807 lm |
| Tension | 220-240V, 50/60Hz |
| Color temperature | 2700K/3000K |
| Product type | Suspension |
| Warranty | 3 |
| Useful light flux | 562 lm |
| LED | 1 |
| IP Classe | IP20 |
| Dimensions | |
| Diameter | 7 cm |
| Height | 215 cm |
| Weight | 0.7 |