Wall lamp Redo Aroos, metal, corten, LED, 14,5W, 957 lumens, warm white 3000K, L.20 cm, IP65
Wall lamp Redo Aroos, metal, corten, LED, 14,5W, 957 lumens, warm white 3000K, L.20 cm, IP65
131.18 €
(inc. VAT 21%)
(inc. VAT 19%) 108.41 €
- Stock: Delivery time: 2-3 days
- Model: 90928
- Weight: 0.85kg
- Dimensions: 20.00cm x 7.00cm x 6.00cm
Description
The Redo Aroos Wall Lamp combines modern design with robust durability for outdoor use.
Constructed from die-cast aluminum with corten electrostatic paint and cataphoretic anti-rust treatment, it withstands corrosion and harsh weather conditions.
Featuring prismatic tempered glass diffusers and polycarbonate reflectors, it delivers a striking double emission of warm white 3000K light with 14.5W LEDs producing 957 lumens.
Measuring 20 cm in length, this IP65-rated exterior lamp provides both direct and indirect illumination, enhancing walls, facades, and outdoor living spaces.
Stylish, efficient, and long-lasting, the Redo Aroos wall lamp is perfect for creating an inviting and contemporary atmosphere.
| Specifications | |
| Color | Corten |
| Source type | LED |
| Power | 14,5W |
| Led type | POWER LED XT-E CREE |
| Light flow | 1880 lm |
| Tension | 220-240V, 50/60Hz |
| Color temperature | 3000K |
| Product type | Wall lamp |
| Warranty | 3 |
| Useful light flux | 957 lm |
| LED | 12 |
| IP Classe | IP65 |
| Dimensions | |
| Length | 20 cm |
| Width | 7 cm |
| Height | 6 cm |
| Weight | 0.85 |